Edustus

Ryhmän tavoitteena on

  • Tukea ryhmään kuuluvia urheilijoita kehittymään suunnistuksellisiin tavoitteisiinsa.
  • Ylläpitää Hämeessa hyvää kansallisen tason suunnistusta.
  • Parantaa ja vahvistaa seuran viestisuunnistuskulttuuria.
  • Sijoitustavoitteina miehillä on sijoittua Jukolassa 40 sekä Tiomilassa 60 joukkoon,SM-viestissä 25 parhaan joukkoon. Naisten tavoitteena on Jukolassa 40 ja Tiomilassa 60 joukkoon.
  • Ajaa "sisään" viesteissä nuoria kehittyviä urheilijoitamme!

Edustusryhmän kokoonpano

Kaudelle 2018 aikuisten valmennusryhmä on seuraava: Juri Kirjanov(sopimusurheilija),Ildiko Szerencsi(viestit),Kristina Smirnova, Linda Talbonen, Jenni Kivikko, Sanni Prittinen, Meiju Lehtinen, Essi Metsälä, Heta Virtanen,Maija Mäenpää, Jere Kommio,Ville Laakso,Ari Meriläinen, Miika Korppi,Vili Virkki, Jussi Jalonen, Antti-Jussi Oksa, Matias Lautamäki.

Viestiryhmä: Dmitriyi Maslovskiyi, Ilya Mogilny, Mikhail Anuchkin, Daniil Botygin, Anton Bordukov, Manuel Jurado, Gene Beveridge. 

 

 

Nuorten sopimusurheilijat 2018:,Ville Laakso,Jussi Jalonen, Antti-Jussi Oksa,Matias Lautamäki,Essi Metsälä, Heta Virtanen

Edustusryhmien vetäjinä toimivat: Petri Kuusinen, Asko Lautamäki, Ari Heikkilä (naiset).

Edustusryhmän toiminta

Ryhmän toiminnalle on ominaista se, että huomattava osa ryhmän jäsenistä asuu eri paikkakunnilla Hämeenlinnan ulkopuolella. Ryhmän jäsenet toteuttavatkin perusharjoitteluaan lähinnä asuinpaikkakunnillaan ja ryhmän järjestämä toiminta painottuu läpi vuoden järjestettäviin leireihin(Jukolaleiri Hollola 18-19.11. ja 25.-26.11., Helmileiri Kisakallio 2.-4.2.). Toinen Jukolaleiri pidetään toukokuuussa 2018. SM-ja muihin arvokisoihin valmistavia tyyppimaastoleirejä/leiripäiviä järjestetään kevään ja kesän 2018 aikana. Myös muita leirejä/leiripäiviä pidetään Hämeenlinnan lisäksi ympäri eteläistä Suomea. Lumettomia maastoja etsitään keväisin myös tarvittaessa muista pohjoismaista tai Baltian maista.Ensi kevään 2018 sulanmaan pääleiri pidetään Ahvenanmaan Godbyssä 27.3.-2.4.

Talven aikana järjestetään kolme  testijuoksua(joulu,tammi/helmi ja maaliskuussa, jotka toteutetaan  maantiellä(Vanajan tietesti). Kesällä edustusryhmän harjoitteet yhdistetään seuran muihin suunnistusharjoituksiin ja iltarasteihin. Harjoittelun lisäksi ryhmäläiset viihtyvät yhdessä myös vapaa-ajalla ja järjestävät keskenään kaikenlaista vapaamuotoista sosiaalista toimintaa.

Edustusryhmän toimintaa on jo pitkään leimannut kansainvälisyys. Seuran riveissä on vuosien varrella nähty useita ulkomaisia maajoukkuetason suunnistajia, kuten Roman Efimov, Natalia Korzhova, Evgeny Fadeev, Anna Fadeeva, Maxim Davidov, Olle Kärner, Vroni König-Salmi ,Vladimir Kozlov, Laura Vike.